СВЕТСКИ ДАН КЊИГЕ И АУТОРСКИХ ПРАВА

Датум: 03. Maj 2023 10:31 Категорија: Новости из школе

Библиотекарка наше школе је са ученицима млађих и саријих разреда издвојеног одељења у Мочиоцима, у сарадњи са учитељима и наставницом српског језика, обележила Светски дан књиге и ауторских права, који се обележава 23. априла сваке године, почев од 1995, када је установљен на Генералној конференцији Унеска, одржаној у Паризу. Овај датум је изабран као дан смрти два књижевна великана - Сервантеса и Шекспира.
        Након предавања библиотекарке о аутору, ауторским правима, терминима везаним за изадавање књига, издању, издавачу, преводиоцу, илустратору, години и месту издавања, деловима књиге - књижевном блоку, хрбату, корицама, насловној страници - ученици млађих разреда и учитељи осмишљавали су нове илустрације научених прича, песама, бајки, писали сус стихове омиљених песама, одломке прозних књижевних дела, цитате о књизи, читању. Ученици старијих разреда на уводном делу часа српског језика применили сус стечено знање, уочавали насловну страницу и преписивали препознатљиве податке својих домаћих лектира, као и других књига које нису део школског програма, али их радо читају.