ДАН РОЗЕ МАЈИЦА

Датум: 06. Mart 2023 12:59 Категорија: Новости из школе

Ученици Основне школе "Мићо Матовић" обележили су ДАН РОЗЕ МАЈИЦА (Дан борбе против вршњачког насиља) филмом који су снимали у сарадњи са педагогом школе Драганом Каплановић. Као и годинама уназад, овај дан је дан за подсећања на важност толераниције, разумевања и прихватања различитости. Циљ обележавања овог међународног датума јесте превенција вршњачког насиља и дискриминације, подизање свести о важности емпатије, поштовање различитости и толеранције, развијање сарадње и оснаживање за ненасилно решавање конфликата, стварање безбедног и подстицајног окружења за ученике.
          Ученици су учествовали на предавањима и радионицама и на тај начин се придружили својим вршњацима широм света. Подсетимо се - широм света последње среде у фебруару месецу обележава се Дан борбе против вршњачког насиља. Све је почело 2007. године, када је група активиста у једној канадској провинцији покренула акцију подршке канадском учеику Чарлсу МекНилу, који је у школу дошао обучен и розе мајицу и због тога претпео ругање и вербално насиље од својих вршњака. Ученик је розе мајицу обукао у знак подршке мајци облолелој од карцинома дојке. Активисти су купили 50 розе мајица и поделили их његовим вршњацима, који су их носили као знак подршке дечаку. Ученици су почели и сами да долазе у школу облачећи розе мајице, које су тако постале симбол борбе против вршњачког насиља.

Погледајте филм кликом на линк.