ДАН РОЂЕЊА ВУКА СТЕФАНОВИЋА КАРАЏИЋА

Датум: 15. Novembar 2021 11:24 Категорија: Новости из школе

Поводом дана рођења Вука Караџића, ученици млађих разреда издвојеног одељења у Мочиоцима, на часу драмско-рецитаторске секције, са својом учитељицом Биљаном Рабреновић разговарали су о животу и раду Вука Караџића, о књижевним речима српског језика које користимо у складу са важећим језичким стандардом и нормом, о модерним речима савременог доба, туђацима и позајмљеницама које полако прналазе место у свакодневном говору, али и о архаичним, дијалекатски обојеним, старим речима које одлазе у заборав.
     Дан рођења Вука Караџића обележен је активностима на ликовној секцији коју води учитељ Звонко Свичевић. Ученици су научили основне податке везане за живот и рад овог истакнутог просветитеља, књижевника и реформатора српског писма, језика, граматике и правописа. Цртали су портрет Вука Караџића, исписивали народне умотворине и слова реформисане азбуке на којој почива српски књижевни језик, за који се Вук борио.

Тумачећи стихове које је учитељица Биљана овим поводом написала за потребе часа, ученици су дошли до важних закључака о потреби очувања матерњег језика, онако како нас је Вук учио и саветовао.

На рођендан Вуку

Данас је, Вуче, друго доба,
све мање знања, све тежа торба.
У љутом боју књига и нета,
победа војсци шера и чета.

Одавно перо не живи у школи,
понека оловка још се бори,
понегде јоште на плоту пише
Света Јелену воли највише".

Заспало перо у музејској витрини,
крај њега жути, исписани папири,
У њима прошлост далека чучи,
пером овековечена будућности учи.

Снева ли перо у музејском миру,
да ће још кадгод заорати по папиру,
или се помирено са токовима света,
Поклонило војсци сурга, шера и чета?

Данас је, Вуче, друго време!
Законе, шеме и теореме
не држи више нико у глави,
Гугл је зналац за такве ствари.

Мали смо, знамо, ал све то видимо
и због тога се помало стидимо,
ал данас, ево, одговорно тврдимо
да ћемо војске да измиримо.

Књига ће с Гуглом под руку ићи,
Шер ће са дељљењем далеко стићи,
писмо и СМС ће заједно светом,
да приче круже интернетом.

Фејсбук објаву можете погледати кликом на линк.