Свeтски дан заштите вода

Датум: 01. April 2019 11:27 Категорија: Новости из школе

У петак, 22. марта ученици ИО Шареник низом активности обележили су Светски дан заштите вода, oве године под слоганом „Не остављај никог иза", важан међународни датум у свету обележен дванаести пут. Покренули смо активности са циљем буђења свести о важности очувања водених ресурса, чије је загађење добрим делом узроковано из глобалних извора који се махом налазе у богатим земљама. Индустријска постројења у атмосферу испуштају разне честице које садрже отровне материје, које потом круже у атмосфери. Загађена вода не само да угрожава човека и живи свет на нашој планети, већ уништава и природне лепоте...

У уводној теми „Кружење воде у природи" говорили смо о води као општем добру у општој употреби. Истакли смо да на воду имају право сви јер она не познаје границе. Такође, поменули смо и маргинализоване групе које, без дискриминације, по одлуци Уједињених нација морају имати право на довољну количину воде.
У наставку радионице посебан акценат смо ставили на важност штедње воде, као и на ограниченост овог ресурса у свету. У овој дискусији ученици су показали висок степен свести о проблемима везаним за заштиту вода. Деца су на креативан начин показала како и они сами могу допринети очувању овог есенцијалног животног ресурса
.