Светски дан ластавица

Датум: 25. Mart 2019 12:17 Категорија: Новости из школе

У сусрет пролећу, 19. март се у свету слави као Дан ластавица. Ласте су одувек биле симбол љубави и младости. Старим Словенима ластавица је одувек причињавала радост. Њихов цвркут је најављивао долазак Весне, богиње пролећа. Због тога се верује да ове птице доносе посебну срећу дому испод чијег крова свију гнездо. Пар ластавица увек се враћа у то исто гнездо. У процесу размножавања ометају их врапчићи који се често „бесправно“ уселе чим ластавице одлете у топлије крајеве. Ластавице обично полажу јаја у мају и почетком августа, а млади се излегу после 14-17 дана. Након тога хране их оба родитеља, а занимљиво је да старији младунци помажу родитељима око храњења другог легла. Породица ластавица обухвата 75 врста. Насељавају све континенте, осим Антарктика...

Све ово смо сазнали од ученика млађих разреда у ИО Мочиоци, који су 19. марта имали занимљиву радионицу поводом Светског дана ластавица. Они су том приликом израдили пано на коме су изложили цртеже и радове инспирисане овим дивним птицама. Након ове радионице ученици су закључили да ми, људи, можемо пуно тога да научимо од ластавица када је реч о породици.